2015–2020 Türkiye Google Trendler Listesi Bize Ne Anlatıyor?

Her yıl aralık ayının ortalarına doğru bütün haber kanallarında o yılın Google Trendler listesine dair haberler çıkar. Bu listelerde yaşadığımız ülkenin veya dünya geneli arama sonuçları listelenir. Peki oluşan sonuçlar bize, bizimle ilgili ne söylüyor? Yaşadığımız ülkeyi ve dünyayı bu listelere bakarak nasıl tarif edebiliriz?

Google Trendler listesi 2004 yılından beri var ama son yıllarda giderek daha geniş bir kitleye hitap etmeye başladı. Bu listeye sadece 2015–2020 yılları arasındaki Türkiye ve dünya geneli sonuçları aldım. İkisini birlikte değerlendirmenin, yaşadığımız dünyayla kurduğumuz bağı göstermesi açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Böylelikle Türkiye’nin gündemleri ile dünyanın gündemleri arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları da görebiliyoruz.

Önce listeleri inceleyelim.

2020/Türkiye — 2

2015–2020 yılları arasında aynı kalan hiçbir gündemimiz yok. Her yıl yeni kişiler, diziler, durumlar listede zirveye çıkarken hiçbir şey bir kaç yıl boyunca temel gündemimizde kalmamış. Gündem konuları hep günü kurtarmaya dair şeyler. İnsanın temel ihtiyaçlarını ve güvenlik ihtiyacını karşılamaya dönük eğilimler öne çıkmış. Kitlesel saldırılar, hastalıklar, seçim sonuçları ve ekonomik kaygılar toplumun güvenlik hissini derinden etkilediği için bu yönde aramaların yıllar içinde varlığını hep koruduğunu görüyoruz. Beslenme ihtiyacından ötürü çeşitli yemek tarifi sonuçları her yılın trend listesinde kendine yer bulmuş.